Montaż okapu kominowego

Choć montowanie okapu kominowego nie jest zadaniem prostym, to jednak stosując się do podstawowych zasad jego montażu, a także dysponując odpowiednimi narzędziami, jesteśmy w stanie to zadanie wykonać samodzielnie, bez konieczności wzywania specjalisty. Jak zatem zamontować okap kuchenny?

Jak podłączyć okap do wentylacji?

Przede wszystkim kiedy mamy już zakupiony okap i zastanawiamy się nad jego montażem, to w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jak połączyć okap z wentylacją. Przede wszystkim jeśli ten ten proces przeprowadzimy właściwie, to będziemy mieli zapewnioną cichą pracą naszego okapu. Okap z wentylacją możemy połączyć przy zastosowaniu specjalnej rury. Warto pamiętać, że nie powinniśmy dokonywać żadnych przeróbek, które zmniejszyłyby średnicę rury. Co więcej powinniśmy tak zaplanować umieszczenie okapu, aby rura prowadząca do wentylacji była możliwie jak najkrótsza i najszersza, a także aby nie było konieczności stosowania załamań. Powszechnie stosuje się w tym wypadku rury o średnicy około 15 cm.

Wyciszenie rur wentylacyjnych

Jednak nawet prawidłowe zamontowanie okapu, nie jest w stanie zagwarantować nam jego cichej pracy. Dlatego też konieczne jest odpowiednie wyciszenie rur wentylacyjnych. Dotyczy to przede wszystkim rur znajdujących się w suficie podwieszanym. W tym celu możemy zastosować choćby wełnę mineralną. Niewątpliwie taki zabieg pozwoli nam jeszcze bardziej wyciszyć działanie całego systemu. Oczywiście rurę wentylacyjną, która wychodzi z sufitu i prowadzi wprost do okapu w celach estetycznych można zakryć, stosując specjalne maskownice. Zazwyczaj są to metalowe osłony w różnorodnych kształtach – kwadratowych czy też okrągłych – i są ściśle dopasowane do modelu danego okapu.

Odległość okapu od płyty grzewczej

Montaż okapu kominowego wymaga od nas również zachowania jego odpowiedniej odległości od płyty grzewczej. To nie tylko kwestia wygodnego korzystania z płyty grzewczej, ale także prawidłowego działania okapu i naszego bezpieczeństwa. Przyjmuje się, że okap powinien być zawieszony na wysokości około 70 cm od płyty grzewczej. Nieco inaczej wygląda sytuacja z okapami kominowymi skośnymi. Z reguły nie potrzebują aż tak dużego dystansu i mogą być zawieszone na wysokości nawet 35 cm nad płytą grzewczą Niemniej jednak w przypadku kuchenek gazowych warto zachować minimalną odległość około 40 cm.

Na jakiej ścianie można zamontować okap?

Ważną kwestią związaną z montażem okapu kominowego, jest również wybór odpowiedniej ściany. Albowiem nie każda ściana nadaje się do przeprowadzenia tego rodzaju operacji. Oczywiście podstawowym wyznacznikiem jest tutaj dostęp do wentylacji. Niemniej jednak jeśli na danej ścianie nie mamy otworu wentylacyjnego, to oczywiście można sobie poradzić w ten sposób, że po prostu zastosujemy dłuższy przewód wentylacyjny.

Warto sprawdzić czy nasza ściana przesadnie nie rezonuje. Rezonacja ściany polega na tym, że jest ona w stanie przenosić dźwięki, a także drgania, które powstają w wyniku działania silnika okapu. Ale nie tylko ściana, która rozwiązuje jest tutaj problemem, albowiem również możemy mieć znaczne trudności w przypadku ściany, która podlega różnego rodzaju drganiom. W tym wypadku mamy tutaj na myśli ściany działowe wykonane z płyt kartonowo-gipsowych. One zdecydowanie nie nadają się do powieszenia na nich okapu kominowego. Ściana wykonana z płyt g-k z zastosowaniem metalowych profili, nie stanowi wystarczająco stabilizującego podłoża dla okapu kominowego. Zdecydowanie najlepiej jest takie urządzenie powiesić na ścianie ceglanej, czy też wykonanej z pustaków. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to pozostaje nam odpowiednie wzmocnienie ściany z płyt g-k.

Warto pamiętać, że okapy kominowe możemy również przymocować do sufitu, jak ma to miejsce choćby w przypadku okapów wyspowych. Dlatego też w tym wypadku musimy sprawdzić, jak stabilnym sufitem dysponujemy w naszej kuchni i ewentualnie przeprowadzić jego odpowiednie wzmocnienie. Jak zamontować okap na ścianie, cz też na suficie. Do każdego okapu otrzymamy zestaw wkrętów i śrub mocujących, dzięki którym zamontujemy okap. Wystarczą nam podstawowe narzędzia, a także trzymanie się ściśle wytycznych zawartych w instrukcji.

Jak podłączyć okap do prądu?

Kwestię, którą musimy wziąć pod uwagę przy montażu okapu kominowego, jest odpowiednie podłączenie tego urządzenia do prądu. Oczywiście nie trzeba tutaj zaznaczać że okap kominowy jest urządzeniem elektrycznym, a więc aby odpowiednio funkcjonował istnieje konieczność jego podłączenia do zasilania.  Jak podłączyć okap do prądu? Do prawidłowej pracy okapu kominowego potrzebujemy prądu zmiennego 50 Hz o mocy w przedziale od 200 do 240 V. Warto aby jeszcze podczas remontu kuchni umieścić w najbliższej okolicy planowanego okapu gniazdko natynkowe. Okapy kominowe kuchenne wyposażone są we wtyczkę, którą po prostu podłączamy do gniazdka. Czasami zdarzają się modele, które wtyczki nie posiadają, a jedynie zakończone są kablem. Wówczas musimy wtyczkę dorobić we własnym zakresie.

Przewiń na górę